 All Product > LED Lighting Electronics > LED Drivers Power Supplies > XP Power  (LDU0830S350)
XP Power LDU0830S350
PartNo:
LDU0830S350
Manufacturers: XP Power
Qty: 204
Request Qty:
Description: LED SUPPLY CC BUCK 2-28V 350MA
Product Information:
Series:LDU08
Type:Constant Current
Topology:Buck
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):7V
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output:2 ~ 28 V
Current - Output (Max):350mA
Power (Watts):8W
Dimming:Analog, PWM
Features:Remote On/Off, SCP
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Efficiency:95%
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:14-DIP Module (5 Leads)
Size / Dimension:0.80" L x 0.40" W x 0.27" H (20.3mm x 10.2mm x 6.9mm)
OVFSRAC8
OVFSRAC8
Standard LEDs - Through Hole Red 624 nm
SSL-LX5093XRC
SSL-LX5093XRC
Standard LEDs - Through Hole High Bright Red Water Clear
5BWC
5BWC
Standard LEDs - Through Hole LED Thru-Hole 5mm Blue 430 nm
R3BWD
R3BWD
Standard LEDs - Through Hole LED Thru-Hole 2 x 3mm Blue
R3YD
R3YD
Standard LEDs - Through Hole LED Thru-Hole 2 x 3mm Yellow