Philips Lumileds LXML-PR01-0500
PartNo:
LXML-PR01-0500
Manufacturers: Philips Lumileds
Qty: 3821
Request Qty:
Description: High Power LEDs - Single Color Royal Blue 500 lm, 350mA
RoHS:Details
Illumination Color:Royal Blue
Wavelength:447.5 nm
Luminous Intensity:-
Luminous Flux/Radiant Flux:500 mW
Forward Current:350 mA
Forward Voltage:2.95 V
Mounting Style:SMD/SMT
Power Rating:-
Lens Color/Style:Water Clear
Series:LUXEON Rebel Color
Packaging:Reel
OVFSRAC8
OVFSRAC8
Standard LEDs - Through Hole Red 624 nm
SSL-LX5093XRC
SSL-LX5093XRC
Standard LEDs - Through Hole High Bright Red Water Clear
5BWC
5BWC
Standard LEDs - Through Hole LED Thru-Hole 5mm Blue 430 nm
R3BWD
R3BWD
Standard LEDs - Through Hole LED Thru-Hole 2 x 3mm Blue
R3YD
R3YD
Standard LEDs - Through Hole LED Thru-Hole 2 x 3mm Yellow