 All Product > RF Semiconductors > RF Transistors > TriQuint Semiconductor  (TGF2022-60)
TriQuint Semiconductor TGF2022-60
PartNo:
TGF2022-60
Manufacturers: TriQuint Semiconductor
Qty: 100
Request Qty:
Description: Transistors RF JFET DC-20GHz 6.0mm Pwr pHEMT (0.35um)
RoHS:Details
Transistor Type:pHEMT
Technology:GaAs
Frequency:18 GHz
Gain:12 dB
Transistor Polarity:
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:12 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:- 14 V
Id - Continuous Drain Current:1.8 A