 All Product > Relays > General Purpose Relays > Magnecraft / Schneider Electric  (782XBXC-24D)
Magnecraft / Schneider Electric 782XBXC-24D
PartNo:
782XBXC-24D
Manufacturers: Magnecraft / Schneider Electric
Qty: 516
Request Qty:
Description: General Purpose Relays 782 Ice Cube Relay DPDT, 15A, Plain Cvr
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Cube Style
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Socket
Mounting Type:
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Current Rating:15 A
Switching Voltage:300 V
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:650 Ohms