 All Product > Relays > General Purpose Relays > Magnecraft / Schneider Electric  (783XCXC-12D)
Magnecraft / Schneider Electric 783XCXC-12D
PartNo:
783XCXC-12D
Manufacturers: Magnecraft / Schneider Electric
Qty: 155
Request Qty:
Description: General Purpose Relays 783 Ice Cube Relay 3PDT, 15A, Plain Cvr
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Cube Style
Contact Termination:Plug Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:3PDT (3 Form C)
Contact Current Rating:15 A
Switching Voltage:300 V
Coil Termination:Plug Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:100 Ohms