 All Product > Relays > General Purpose Relays > Magnecraft / Schneider Electric  (785XBXC-120A)
Magnecraft / Schneider Electric 785XBXC-120A
PartNo:
785XBXC-120A
Manufacturers: Magnecraft / Schneider Electric
Qty: 94
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Mag Latch Sqr Base Relay / DPDT, 16A
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Cube Style
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Socket
Mounting Type:
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:300 V
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:120 VAC
Coil Resistance:10 kOhms