 All Product > Relays > General Purpose Relays > Song Chuan  (898H-1AH-C-R1-U04-12VDC)
Song Chuan 898H-1AH-C-R1-U04-12VDC
PartNo:
898H-1AH-C-R1-U04-12VDC
Manufacturers: Song Chuan
Qty: 261
Request Qty:
Description: General Purpose Relays 1FormA SPST 12V 50A
RoHS:Details
Product:
Type:
Contact Termination:
Mounting Style:Socket
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:50 A
Switching Voltage:14 VDC, 28 VDC
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:90 Ohms
Coil Current:133 mA