 All Product > Relays > General Purpose Relays > Song Chuan  (898H-1CH-D1SW-R1-U05-12VDC)
Song Chuan 898H-1CH-D1SW-R1-U05-12VDC
PartNo:
898H-1CH-D1SW-R1-U05-12VDC
Manufacturers: Song Chuan
Qty: 1373
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPDT RELAY 12VDC STEEL BRCKT/DUST CVR
RoHS:Details
Product:
Type:
Contact Termination:
Mounting Style:Socket
Mounting Type:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:50 A
Switching Voltage:14 VDC, 28 VDC
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:90 Ohms
Coil Current:133 mA