 All Product > Relays > General Purpose Relays > Panasonic Industrial Devices  (ALZ12B12)
Panasonic Industrial Devices ALZ12B12
PartNo:
ALZ12B12
Manufacturers: Panasonic Industrial Devices
Qty: 130
Request Qty:
Description: General Purpose Relays 16A 12VDC SPDT CLASS B
RoHS:Details
Product:Low Profile Relays
Type:Miniature
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:360 Ohms
Coil Current:33.3 mA