 All Product > Relays > General Purpose Relays > Panasonic Industrial Devices  (DSP1A-DC24V)
Panasonic Industrial Devices DSP1A-DC24V
PartNo:
DSP1A-DC24V
Manufacturers: Panasonic Industrial Devices
Qty: 391
Request Qty:
Description: General Purpose Relays 8A 24VDC SPST-NO SEALED PCB
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Polarized
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:1.92 kOhms
Coil Current:12.5 mA