 All Product > Relays > General Purpose Relays > Fujitsu  (FTR-K1AK024W-KW)
Fujitsu FTR-K1AK024W-KW
PartNo:
FTR-K1AK024W-KW
Manufacturers: Fujitsu
Qty: 200
Request Qty:
Description: General Purpose Relays 250VAC/24VDC, 16A High temp 105dC
RoHS:Details
Product:Low Profile Relays
Type:Standard
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:300 VDC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:1440 Ohms