 All Product > Relays > General Purpose Relays > Fujitsu  (FTR-K2GAK024T)
Fujitsu FTR-K2GAK024T
PartNo:
FTR-K2GAK024T
Manufacturers: Fujitsu
Qty: 88
Request Qty:
Description: General Purpose Relays 250VAC/20A Wide contact gap 3mm
RoHS:Details
Product:Low Profile Relays
Type:Standard
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:20 A
Switching Voltage:440 VAC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:580 Ohms