 All Product > Relays > General Purpose Relays > Fujitsu  (FTR-K3AB012W)
Fujitsu FTR-K3AB012W
PartNo:
FTR-K3AB012W
Manufacturers: Fujitsu
Qty: 11455
Request Qty:
Description: General Purpose Relays 12VDC 20A POWER
RoHS:Details
Product:Low Profile Relays
Type:Slim Form
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:25 A
Switching Voltage:250 VAC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:185 Ohms