 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2R-1-E-DC12)
Omron Electronics G2R-1-E-DC12
PartNo:
G2R-1-E-DC12
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 2007
Request Qty:
Description: General Purpose Relays High-Capacity SPDT Vented 12VDC
RoHS:Details
Product:
Type:
Contact Termination:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:275 Ohms
Coil Current:43.6 mA