 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2R-1A-E-AC120)
Omron Electronics G2R-1A-E-AC120
PartNo:
G2R-1A-E-AC120
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 297
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPST-NO 120VAC 16A 7.5mA
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:120 VAC
Coil Resistance:6.5 kOhms
Coil Current:7.5 mA