 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2R-1A-E-T130-DC24)
Omron Electronics G2R-1A-E-T130-DC24
PartNo:
G2R-1A-E-T130-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 484
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Power PCB Relay SPST 16A 24VDC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Panel
Mounting Type:Flange
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:1.1 kOhms
Coil Current:21.8 mA