 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2R-1A4-AC120)
Omron Electronics G2R-1A4-AC120
PartNo:
G2R-1A4-AC120
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 397
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Power PCB Relay 120V SPST-NO Sealed GP
RoHS:Details
Product:
Type:
Contact Termination:
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:120 VAC
Coil Resistance:6.5 kOhms
Coil Current:7.5 mA