 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2R-2A-DC24)
Omron Electronics G2R-2A-DC24
PartNo:
G2R-2A-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 497
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPST 24VDC 5A 21.8mA 24VDC DPST
Type:
Contact Termination:
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:DPST (2 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:1.1 kOhms
Coil Current:21.8 mA