 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2RL-1-E-DC12)
Omron Electronics G2RL-1-E-DC12
PartNo:
G2RL-1-E-DC12
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 4998
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPDT 12VDC Hi-Cap. Flux Protect ClassF
RoHS:Details
Product:
Type:
Mounting Type:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:360 Ohms
Coil Current:33.3 mA