 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2RL-14-DC24)
Omron Electronics G2RL-14-DC24
PartNo:
G2RL-14-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 4477
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPDT 24VDC Class F Sealed GP Type
RoHS:Details
Product:HVAC Relays
Type:High Current
Contact Termination:
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:1.44 kOhms
Coil Current:16.7 mA