 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2RL-14-E-DC12)
Omron Electronics G2RL-14-E-DC12
PartNo:
G2RL-14-E-DC12
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 875
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPDT 12VDC Hi-Cap. Sealed ClassF
RoHS:Details
Product:HVAC Relays
Type:High Current
Contact Termination:
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:360 Ohms
Coil Current:33.33 mA