 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2RL-1A-DC24)
Omron Electronics G2RL-1A-DC24
PartNo:
G2RL-1A-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 2330
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPST-NO ClassF 24VDC Flux General Purpose
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:High Current
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:1.44 kOhms
Coil Current:16.7 mA