 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2RL-1A-E-DC24)
Omron Electronics G2RL-1A-E-DC24
PartNo:
G2RL-1A-E-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 3454
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPST-NO Sealed 24VDC ClassF Hi-Capacity
RoHS:Details
Product:
Type:
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:440 VAC, 300 VDC
Coil Termination:
Coil Type:
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:1440 Ohms
Coil Current:16.7 mA