 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2RL-1A4-E-DC12)
Omron Electronics G2RL-1A4-E-DC12
PartNo:
G2RL-1A4-E-DC12
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 2136
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPST-NO 12VDC Sealed Class F Hi-Capacity
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:High Current
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:360 Ohms
Coil Current:33.33 mA