 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G2RL-24-DC24)
Omron Electronics G2RL-24-DC24
PartNo:
G2RL-24-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 7385
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPDT 24VDC Class F Sealed, Hi-Capacity
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:High Current
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:1.44 kOhms
Coil Current:16.7 mA