 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G4W-1114P-US-TV8-HP-DC24)
Omron Electronics G4W-1114P-US-TV8-HP-DC24
PartNo:
G4W-1114P-US-TV8-HP-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 994
Request Qty:
Description: General Purpose Relays High-Capacity SPST-NO 24VDC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:High Power
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:3.7 Ohms
Coil Current:33.3 mA