Omron Electronics (G5NB-1A-DC24)
PartNo:
G5NB-1A-DC24
Manufacturers:
Omron Electronics
Description:
General Purpose Relays Power PCB Relay 3A SPST-NO 24VDC
Details
Product:
Low Profile Relays
Type:
Miniature
Contact Termination:
Mounting Style:
Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:
SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:
Non-Latching
Coil Voltage:
24 V
Coil Resistance:
2880 Ohms
Coil Current:
8.3 mA