 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G5NB-1A-E-DC24)
Omron Electronics G5NB-1A-E-DC24
PartNo:
G5NB-1A-E-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 2555
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPST-NO Flux-Tight 24VDC High-Capacity
RoHS:Details
Product:
Type:
Contact Termination:
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:2880 Ohms
Coil Current:8.3 mA