 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G5Q-1A-DC12)
Omron Electronics G5Q-1A-DC12
PartNo:
G5Q-1A-DC12
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 1131
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Vented SPST-NO 12VDC
RoHS:Details
Product:
Type:
Contact Termination:
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:720 Ohms
Coil Current:16.7 mA