 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G5Q-1A4-DC24)
Omron Electronics G5Q-1A4-DC24
PartNo:
G5Q-1A4-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 588
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Sealed SPST-NO 24VDC
RoHS:Details
Product:
Type:
Contact Termination:
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:2880 Ohms
Coil Current:8.3 mA