 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G5RL-1-E-HR-DC24)
Omron Electronics G5RL-1-E-HR-DC24
PartNo:
G5RL-1-E-HR-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 4528
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Power PCB Relay SPDT 16A 24VDC
RoHS:Details
Product:
Type:
Contact Termination:
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:
Coil Termination:Pin
Coil Type:
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:443 Ohms
Coil Current:28.3 mA