 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G5RL-1A-E-HR-DC12)
Omron Electronics G5RL-1A-E-HR-DC12
PartNo:
G5RL-1A-E-HR-DC12
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 590
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Power PCB Relay SPST-NO 12VDC 33.3mA
RoHS:Details
Product:Low Profile Relays
Type:Miniature
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:250 VAC, 24 VDC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 VDC
Coil Resistance:360 Ohms
Coil Current:33.3 mA