 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G5RL-1A-E-HR-DC24)
Omron Electronics G5RL-1A-E-HR-DC24
PartNo:
G5RL-1A-E-HR-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 881
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Power PCB Relay SPST-NO 24VDC 16.7mA
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Polarized
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V