 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G6B-2114P-US-DC12)
Omron Electronics G6B-2114P-US-DC12
PartNo:
G6B-2114P-US-DC12
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 2411
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Power PCB Relay SPST-NO + -NC 12VDC
RoHS:Details
Product:Low Profile Relays
Type:Miniature
Contact Termination:
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A), SPST (1 Form B)
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:480 Ohms
Coil Current:16.7 mA