 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G6B-2114P-US-DC24)
Omron Electronics G6B-2114P-US-DC24
PartNo:
G6B-2114P-US-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 1358
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Power PCB Relay SPST-NO + -NC 24VDC
RoHS:Details
Product:Low Profile Relays
Type:Miniature
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A), SPST (1 Form B)
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:1920 Ohms
Coil Current:8.3 mA