Omron Electronics (G6RN-1-DC12)
PartNo:
G6RN-1-DC12
Description:
General Purpose Relays Heavy-Duty SPDT 12VDC
Mounting Style:
Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:
8 A, 5 A
Switching Voltage:
250 VAC, 30 VDC
Coil Voltage:
12 V
Coil Resistance:
Coil Current:
18.3 mA