 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G8P-1A4P-BG-DC12)
Omron Electronics G8P-1A4P-BG-DC12
PartNo:
G8P-1A4P-BG-DC12
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 1219
Request Qty:
Description: General Purpose Relays PowerPCBRelay 2mmGap PCB SPST-NO 12VDC
Type:PCB Power Relay
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:20 A
Switching Voltage:28 VDC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:155 Ohms
Coil Current:77 mA