 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G8P-1C2T-F-DC12)
Omron Electronics G8P-1C2T-F-DC12
PartNo:
G8P-1C2T-F-DC12
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 826
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Power PCB Relay Flg & QC SPDT 12VDC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:PCB Power Relay
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Panel
Mounting Type:Flange
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:155 Ohms
Coil Current:77 mA