 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G8P-1C2T-F-DC24)
Omron Electronics G8P-1C2T-F-DC24
PartNo:
G8P-1C2T-F-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 179
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Power PCB Relay Flg & QC SPDT 24VDC
Type:PCB Power Relay
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Panel
Mounting Type:Flange
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:660 Ohms
Coil Current:36 mA