 All Product > Relays > General Purpose Relays > Omron Electronics  (G8P-1C4TP-DC12)
Omron Electronics G8P-1C4TP-DC12
PartNo:
G8P-1C4TP-DC12
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 143
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Power PCB Relay PCB & QC SPDT 12VDC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:PCB Power Relay
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:20 A
Switching Voltage:250 VAC, 28 VDC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:155 Ohms
Coil Current:77 mA