Omron Electronics (G9EA-1-B-DC24)
PartNo:
G9EA-1-B-DC24
Manufacturers:
Omron Electronics
Qty:
116
Request Qty:
Description:
General Purpose Relays Switch Current Screw SPST-NO 24V 60A/100A
Details
Product:
Type:
Contact Termination:
Screw
Mounting Style:
Panel
Mounting Type:
Bracket
Contact Form:
SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
60 A
Switching Voltage:
400 V
Coil Termination:
Wire Leads
Coil Type:
Non-Latching
Coil Voltage:
24 VDC
Coil Resistance:
115.2 Ohms
Coil Current:
208 mA