 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (K10P-11D55-12)
TE Connectivity / P&B K10P-11D55-12
PartNo:
K10P-11D55-12
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 871
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPDT PCB TERM 12VDC
Type:Cube Style
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Current Rating:15 A
Switching Voltage:120 VAC
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 VDC
Coil Resistance:160 Ohms
Coil Current:75 mA