 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (KUMP-14D18-24)
TE Connectivity / P&B KUMP-14D18-24
PartNo:
KUMP-14D18-24
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 176
Request Qty:
Description: General Purpose Relays 3PDT PLAIN 24VDC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Cube Style
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Socket
Mounting Type:DIN Rail
Contact Form:3PDT (3 Form C)
Contact Current Rating:15 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 VDC
Coil Resistance:472 Ohms
Coil Current:51 mA