 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (KUP-11A55-120)
TE Connectivity / P&B KUP-11A55-120
PartNo:
KUP-11A55-120
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 90
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPDT BRKT MT 120VAC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Cube Style
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Panel
Mounting Type:Bracket
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Current Rating:10:00 上午
Switching Voltage:240 VAC
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:120 VAC
Coil Resistance:2.25 kOhms
Coil Current:17.5 mA