 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (PRD-11DH0-110)
TE Connectivity / P&B PRD-11DH0-110
PartNo:
PRD-11DH0-110
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 133
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPDT SCR TERM 110VDC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Standard
Contact Termination:Screw
Mounting Style:Panel
Mounting Type:
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Current Rating:20 A
Switching Voltage:
Coil Termination:Screw
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:110 V
Coil Resistance:6.05 kOhms
Coil Current:8.2 mA