 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (PRD-11DH0-24)
TE Connectivity / P&B PRD-11DH0-24
PartNo:
PRD-11DH0-24
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 216
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPDT SCR TERM 24VDC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Standard
Contact Termination:Screw
Mounting Style:Panel
Mounting Type:
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Current Rating:20 A
Switching Voltage:
Coil Termination:Screw
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:288 Ohms
Coil Current:84 mA