 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / Schrack  (RT314110)
TE Connectivity / Schrack RT314110
PartNo:
RT314110
Manufacturers: TE Connectivity / Schrack
Qty: 1047
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPDT 16A 110VDC PCB MINIATURE RELAY
RoHS:Details
Product:Low Profile Relays
Type:Miniature
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:250 VAC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:110 VDC
Coil Resistance:28.8 kOhms