 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / Schrack  (RT314A12)
TE Connectivity / Schrack RT314A12
PartNo:
RT314A12
Manufacturers: TE Connectivity / Schrack
Qty: 955
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPDT 16Amps 12VDC
RoHS:Details
Product:
Type:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:20 A
Switching Voltage:250 VAC
Coil Termination:
Coil Type:Latching
Coil Voltage:12 VDC
Coil Resistance:360 Ohms