 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / Schrack  (RT314F12)
TE Connectivity / Schrack RT314F12
PartNo:
RT314F12
Manufacturers: TE Connectivity / Schrack
Qty: 2443
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPDT 12VDC 240Ohm 16A GEN PURPOSE RLY
RoHS:Details
Product:Low Profile Relays
Type:Miniature
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:20 A
Switching Voltage:250 VAC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Dual Coil Latching
Coil Voltage:12 VDC
Coil Resistance:240 Ohms