TE Connectivity / Schrack (RT33K024)
PartNo:
RT33K024
Manufacturers:
TE Connectivity / Schrack
Qty:
486
Request Qty:
Description:
General Purpose Relays SPST-NO 1 N/O 24vdc
Details
Product:
Power Relays
Type:
High Current
Contact Termination:
Plug Pin
Mounting Style:
Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:
SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
16 A
Switching Voltage:
250 VAC
Coil Termination:
Plug Pin
Coil Type:
Non-Latching
Coil Voltage:
24 VDC
Coil Resistance:
1.44 kOhms